اندیکاتور ایچیموکو یا نمودار ابری ایچیموکو (Ichimoku Cloud) یکی از ابزارهای تحلیل تکنیکال است که در دسته اندیکاتورهای روند نما (Market Trend) قرار می گیرد.

اندیکاتور ایچیموکو توسط یک روزنامه نگار ژاپنی در دهه 1930 میلادی اختراع شد. گوئیچی سی سال از عمر خود را صرف ارتقا و بهبود اندیکتور ایچیموکو کرد و در نهایت پس از اطمینان یافتن از نتیجه کار، در سال 1960 آن را در اختیار عموم گذاشت.

اندیکاتور ایچموکو را می توان (چارت تعادلی) و یا (نمودار ابری) معنا کرد.

اندیکاتور Ichimoku می تواند همه اطلاعات مربوط به حمایت، مقاومت، جهت روند و حرکت را همگی در یک زمان فراهم می کند. اندیکاتور Ichimoku ابزاری برای تجارت قدرتمند است.

اما بسیاری از معامله گران هنگام نگاه کردن به همه خطوط  و اطلاعاتی که شاخص به آن ها می دهد. احساس غرق شدن می کنند و سپس اغلب سیگنال های Ichimoku را به اشتباه تفسیر می کنند.

در این مقاله ابزار ها رو جدا خواهیم کرد و قدم به قدم نحوه استفاده از نشانگر Ichilmoku را برای تصمیم گیری در مورد معاملات به شما نشان خواهیم داد.

قدم اول: جداکردن شاخص Ichimoku

شاخص ایچیموکو از 2 مئولفه مختلف تشکیل شده است:

1) خطوط تبدیل و پایه

2) ابر کومو

لطفا توجه داشته باشید که من برای این مقاله به جنبه های حرکت و روند پیروی از شاخص Ichimoku تمرکز می کنیم.

اکنون به اجزای مختلف به صورت جداگانه نگاه خواهیم کرد و سپس همه آن ها را در کنار هم قرار می دهیم تا در یافتن سیگنال های تجاری بهتر به شما کمک کنیم.

خطوط تبیدل و پایه:

همانطور که قبلا گفتم، خطوط تبدیل و پایه مانند میانگین متحرک حرکت در نمودارهای شما هستند، اما آن ها کار متفاوتی انجام می دهند. خطوط conversion و Base میانگین قیمت ها 9 و 26 روز گذشته را نشان می دهد. این بدین معنی است. که آن ها 9 و 26 دوره به عقب نگاه می کنند، بالاترین و پایین ترین سطح قیمت را در آن می گیرند و سپس خط را در وسط آن محدوده ترسیم می کنند.

در تصویر زیر خط آبی و قرمز  خطوط Ichimoku Base و Conversion  هستند. برای مقایسه، من همچنین نمودار میانگین متحرک 9 روزه را با رنگ مشکی ترسیم کرده ام. میانگین متحرک بسیار شبیه به Conversion می باشد، اما باهم 100 درصد مطابقت ندارد.

Tenkasen / خط تبدیل:

میانگین 9 دوره بالا و پایین قیمت سهم در گذشته

از این خط بیشتر برای شناسایی روند استفاده می شود . زمانی که به سمت بالا و پایین حرکت می کند به این معنی است که در بازار روند وجود دارد و هرگاه که به صورت افقی درآمد، در بازار شاهد روند خاصی نخواهیم بود.

Kijun sen /  خط پایه:

میانگین 26 دوره بالا و پایین قیمت سهم در گذشته

از این خطوط برای شناسایی سرعت تغییرات روند سهم در آینده استفاده می گردد. به این صورت که اگر قیمت بالاتر از خط آبی قرار بگیرد به این معنی می باشد که روند سهم صعودی خواهد شد و هرگاه که قیمت پایین تر از خط Kijun Sen قرار بگیرد احتمال اینکه روند سهم نزولی شود وجو دارد.

علائم و معنی خطوط تبدیل و پایه:

خطوط تبدیل و پایه دو هدف دارند: اول، آنها مانند پشتیبانی میانگین و مقاومت در طول روز  عمل می کنند. ثانیا، آن ها اطلاعات حرکتی را ارائه می دهند. هنگامی که قیمت بالاتر از دوخط معامله می شود و وقتی خط تبدیل بالاتر از خط Base باشد. یه حرکت صعودی را نشان می دهد. این نیز میانگین های متحرک بسیار شبیه است. وقتی میانگین متحرک کوتاه تر از میانگین متحرک بلندتر عبور کند، به این معنی است که حرکت در حال افزایش و افزایش است.

نکته 1: خطوط پایه و تبدیل به عنوان پشتیبان و مقاومت در طول روند عمل می کنند.

نکته 2: سهم را فقط وقتی بخرید که قیمت بالاتر از دو خط باشد و معاملات را در زمانی که قیمت زیر دو خط است بفروشید.

نکته 3: هنگامی که خط کوتاه تر از خط بلند مدت حرکت می کند به معنی افزایش حرکت صعودی است و بلعکس

نکته 4: وقتی قیمت از دوخط بالاترمی رود حرکت صعودی را تایید می کند.

Chikou Span (خط سبز) :

1) زمانی که خط سبز نمودار قیمت را از پایین به سمت بالا قطع کند سیگنالی مبنی بر خرید محسوب می گردد.

2) زمانی که خط سبز نمودار قیمت را از بالا به سمت پایین قطع کند سیگنالی مبنی بر فروش شناسایی می گردد.

اندیکاتور Ichimoku - ابر:

ابر Icimoku از یک مرز پایین و بالایی تشکیل شده است و فضای بین دو خط اغلب به صورت سبز یا قرمز نشان داده می شود.

بیایید بررسی کنیم این به چه معنی است:

اول، سریعترین حرکت مرز Cloud، میانگین بین خطوط Conversion و Base است. دوم، مرز آهسته تر حرکت میانه بین 52 روز بالا و پایین است. یکی از ویژگی های مهم این ابر است که 26 روز آتی را پیش بینی می نماید.

بازهم، در تصویر زیر دو میانگین حرکت منظم در کنار ابر را ترسیم کردیم و 26 روزه آینده را میبینیم. می بینید که میانگین متحرک تقریبا با Ichimoku Cloud یکسان هستند.

Seknou A-مرز با حرکت سریعتر: میانگین بین خطوط تبدیل و پایه

Seknou B-مرز با حرکت کندتر: میانگین 52 روز قیمت در بالاترین و پایان ترین

مجمع این داده ها منجر به پیشبینی 26 روز آینده می شود.

معنی و سیگنال های گرفته شده از ابر Ichimoku:

ایده کلی در شیت ابر بسیار شبی خطوط Conversion و Base است. زیرا این دو مرز همان محل مستعد هستند، اول، ابر به عنوان پشتیبان و مقاومت عمل می کند و همچنین از جهت روند و اطلاعات مرتبط حرکت می کند. اما از انجا که ابر از یک مولفه 52 روزه ای استفاده می کند (بر خلاف 9 و 26) روز، کندتر از خطوط Conversion و Base حرکت می کند.

در ابتدا ابر هنگامی که قیمت بالاتر از ابر است و روند نزولی وقتی قیمت زیر ابر باشد، روند صعودی را تایید میکند فضای داخل ابر یک منطقه پر خطر است و از تجارت در اینجا باید جلوگیری کرد.

بنابراین ابر راهی برای تجارت با روند طولانی مدت است و میتوانیم یافته های خود را به شرح زیر خلاصه کنیم:

1) معاملات زیر روند مبتنی در کدام طرف از قیمت ابر است.

2) ابر در طول روند به عنوان پشتیبانی و مقاومت عمل می کند.

3) هنگامی که قیمت در ابر وجود دارد، یک منطقه پر خطر است.

نحوه استفاده از اندیکاتور Ichimoku برای یافتن معاملات:

سیگنال خرید : زمانی که خط قرمز (منظور Tekan sen ) بالای خط آبی (kijun sen) قرار می گیرد و هم زمان هر دو خط در بالای ابر کومو قرار می گیرند، نشانی از صعودی شدن روند سهم می باشد.

سیگنال فروش : اگر خط آبی (kijun sen) بالای خط قرمز (Tekan sen) قرار بگیرد ، و هم زمان هر دوی این خطوط در پایین ابر کومو قرار بگیرند ، نشان از روند نزولی سهم دارد.

سیگنال خنثی: زمانی که قیمت در داخل ابر کومو قرار داشته باشد ، اقدام جهت خرید یا فروش سهم نباید صورت بگیرد.

استفاده از اندیکاتور RSi و ایجاد تلاقی:

این به معنای ترکیب ابزارها و مفاهیم مختلف تجاری برای ایجاد یک روش تجاری قوی تر است. شاخص مورد نظر ما RSI است که با اندیکاتور Ichimoku کاملا منطبق و در یک راستا می باشد.

همانگونه که از نشانگر Ichimoku برای سوار شدن به روند استفاده میکنید مهم است که درک کنید که این روند به پایان رسیده است و چه زمان معکوس احتمالی بایست خارج از معامله شویم.

تصویر زیر نشان میدهد که با اضافه کردن RSI، به توان معکوس های با احتمال زیاد را شناسایی کرد.

اگر پس از واگرایی RSI قیمت از خطوط تبدیل و پایه عبور کند. یه واژگونی بسیار محتمل است وقتی میتواند یک روند طولانی را در جهت مخالف پیش بینی کرد.

نتیجه‌گیری
اندیکاتور ایچیموکو (Ichimoku Kinko Hyo) شامل پنج جزء است، که هر یک از جزای آن به تحلیل تکنیکال  و بررسی بخشی از بازار می‌پردازند. اندیکاتور ایچیموکو در واقع یک نوع نمودار است و نباید به دید یک اندیکاتور به آن نگاه کرد در عوض باید به تحلیل بخش های مختلف آن پرداخت و با درکنارهم قراردادن این اطلاعات به تشخیص و درک بسیار دقیقی از وضعیت کلی بازار خواهید رسید. در مقاله آموزش اندیکاتور ایچیموکو سعی شد تا با بررسی جزء به جزء تمامی بخش‌ها و کاربرد‌های ایچیموکو به همراه مثال‌های متنوع از حالات مختلف بازار، آموزش گام به گام و راهنمای کاربردی و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.
در پایان، توجه داشته باشید که سرمایه گذاری و کسب سود در بازار سرمایه، نیازمند آموزش بورس به صورت حرفه‌ای و کاربردی متناسب با شرایط حال حاضر بازار بورس ایران است. شما به عنوان یک معامله گر می‌بایست در کنار فراگیری یک روش مطمئن، کاربردی و سودآور در تحلیل تکنیکال، به مباحث مهم و اساسی دیگری همچون تحلیل بنیادی شرکت ها، اصول و قواعد مدیریت سرمایه، اصول و قواعد معامله گری و مربی گری سرمایه، روانشناسی بازار بورس و… مسلط باشید. ما در کالج تی بورس با شناخت کامل و بررسی جامع بازار بورس ایران و همچنین شناخت نیازهای شما به عنوان یک معامله گر در بازار بورس، به طراحی و ارائه ” دوره جامع آموزش بورس از صفر ” برای تبدیل کردن شما یک معامله گر حرفه ای و سودآور پرداخته‌ایم.